Työpajat

Kulttuuria kouluun! –työpajakiertue toteutettiin osana Kulttuurivoltti-hanketta 2015-2016. Työpajoille tuettiin kulttuurikasvatussuunnitelmien laatimista kunnissa eri puolilla Suomea. Työpajojen tavoitteena oli, että jokaisen työpajan tuloksena alueelle lähtisi syntymään vähintään yksi uusi kulttuurikasvatussuunnitelma.

Työpajakiertue oli osa Kulttuurivoltti-yhteistyöhanketta, jonka toteuttavat Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seura ja Suomen lastenkulttuurikeskusten liitto. Työpajojen käytännön järjestelyistä vastasivat alueelliset lastenkulttuurikeskukset. Myös hankkeen yhteistyökumppanit Opetushallitus ja Taiteen edistämiskeskus olivat mukana työpajakiertueella.

Kulttuurivoltti-hankkeen työpajat tavoittivat 83 Suomen 313 kunnasta. Työpajakiertue edisti kulttuurikasvatussuunnitelmien syntymistä Suomeen. Vuonna 2015 hankkeen alkaessa kulttuurikasvatussuunnitelmia oli Suomessa 43 ja vuoteen 2016 mennessä kulttuurikasvatussuunnitelmien määrä Suomessa tuplaantui. Vuonna 2016 kulttuurikasvatussuunnitelmia oli Suomessa 87.

Katso täältä, missä kunnissa on valmis kulttuurikasvatussuunnitelma.

tavoitetutkunnat15-16

Työpajakiertue 2016

Suonenjoki 20.1.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Lastenkulttuurikeskus Lastu
yhteyshenkilö: Mervi Eskelinen, 050 326 7243, lastu(a)lastu.fi
Ohjelma

Kokkola 4.2.2016 (suomeksi & på svenska)

järjestäjä: Pohjanmaan lastenkulttuuriverkosto BARK
yhteyshenkilö: Annina Ylikoski, 044 320 6575, annina.ylikoski(a)obotnia.fi
Lisätiedot

Loviisa 11.2.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Lasten kulttuurikeskus Laku
yhteyshenkilö: Jaana Kemppainen, jaana.kemppainen(a)kotka.fi, 040 1977 975
Ohjelma ja lisätiedot

Äänekoski 19.2.2016 (suomeksi) ja Konnevesi 19.4.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Lasten ja nuorten kulttuurikeskus Kulttuuriaitta
yhteyshenkilö: Marjo Tiainen-Niemistö, 040 736 4328, marjo.tiainen-niemisto(a)jkl.fi  
Ohjelma ja lisätiedot

Kemi 25.2.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Kemin lastenkulttuurikeskus
yhteyshenkilö: Outi Hyvönen, 0400 442 787, outi.hyvonen(a)kemi.fi
Ohjelma 

Fiskars 4.3.2016 (ruotsiksi)

järjestäjä: Föreningen Luckan
yhteyshenkilö: Pamela Andersson, 044 339 0176, pamela.andersson(a)luckan.fi
Ohjelma 

Kangasala 9.3.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Pirkanmaan lastenkulttuurikeskukset
yhteyshenkilö: Pilvi Kuitu, 0400 433 722, pilvi.kuitu(a)kulttuuripiipoo.fi
Ohjelma

Rauma 16.3.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Porin lastenkulttuurikeskus
yhteyshenkilö: Risto Kupari, 044 793 3520, risto.kupari(a)rauma.fi
Ohjelma

Orimattila 17.3.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Lastenkulttuurikeskus Efekti
yhteyshenkilöt: Henrika Suna, 040 569 6672, henrika.suna(a)orimattila.fi, ja Susanna Koponen, 050 398 5775, susanna.koponen(a)lahti.fi
Ohjelma

Lappeenranta 31.3.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Etelä-Karjalan lastenkulttuurikeskus Metku
Ilmoittautumiset: eira.kylmala(a)lappeenranta.fi
Ohjelma

Seinäjoki 20.4.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Lasten ja nuorten rytmimusiikkiverkosto Louhimo
yhteyshenkilö: Tuomo Kallio, 040 774 8564, tuomo.kallio(a)seinajoki.fi
Ohjelma 

 Tammela 4.5.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Lasten ja nuorten kulttuurikeskus ARX
yhteyshenkilöt: Annastiina Papinaho, 040 8696 473, annastiina.papinaho(a)hameenlinna.fi, ja Minna Lehtola, minna.lehtola(a)kuvio.org
Ohjelma

Juva 25.8.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Lastenkulttuurikeskus Verso
yhteyshenkilö: Nazia Asif, 044 743 6214, nazia.asif(a)soisalo-opisto.fi
Ohjelma

Utajärvi 7.9.2016 (suomeksi)

järjestäjä: Kulttuuritalo Valve
yhteyshenkilö: Katri Tenetz, 044 703 7544, katri.tenetz(a)ouka.fi
Ohjelma

Parainen 22.9.2016 (suomeksi & på svenska)

järjestäjä: Sagalundin museo
yhteyshenkilö: Kristiina Tiainen, 02 421 738, info(a)sagalund.fi
Ohjelma

Työpajakiertueen aineistoa:

Tutustu työpajakiertueen aineistoon Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seuran Slidesharessa.

 

quote

quote

Työpajan voi suunnata esimerkiksi kuntien opetus- ja kulttuuritoimen edustajille, opettajille ja taide- ja kulttuurialan toimijoille.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

quote

Työpajakiertueen tuloksia voi seurata myös sosiaalisesta mediasta #kulttuurikasvatussuunnitelma